S...i Bella: Divatlevél
A nők életében nagy szerepet játszik a divat, illetve az öltözködés változó szabályai. Ezt látjuk ilyenkor is, a mikor a nyaralás előkészületei folynak mindenfelé. A szekrények megtelnek a lenge ruharemekekkel, melyekben viselőik a napsütötte tengerpartokon, árnyas fenyvesekben vagy falusi parkokban fognak pompázni. Mindenik nyaraláshoz más-más ruhakészlet kell és leginkább különbözik ezektől a hegyekben töltött időhöz szükséges ruházat. Ennek első sorban czélszerünek, a hideg ellen védelmül szolgálónak kell lennie, mig a többieknél nagy szerepe jut a fényűzésnek, lengeségnek.
A tengerparton és meleg helyen levő fürdőkben nélkülözhetetlenek a jelenleg oly kedvelt vászonruhák. Többnyire oly hosszú kábátokkal készülnek, melyek csaknem a ruha szegélyéig leérnek. Kissé idegenszerüen hat reánk ez a látvány, ha kánikula idején is kabátban látjuk a nőket. De ez csak a legelső alkalommal van így — azután megszokjuk a mai divat e különlegességét. El kell ismernünk, hogy a hosszú, többnyire egészen bő kabátok bizonyos fesztelen elegancziát kölcsönöznek a nők külsejének.
A fehér vásznaknak jelenleg erős versenytársuk akadt a színes vásznakban, melyek a legszebb, legizlésesebb színekben készülnek. Épen ezek kedvéért lettek a nők körében oly gyorsan népszerűkké; mindenki így kedvencz virágának színébe öltözhet. Ez jutott eszembe a múltkor, mikor egy halványlila ruhába öltözött nőt láttam orgonavirágos kalappal a fején. Rózsaszínű vászontuhához rózsás, fehérhez fehérvirágos kalap illik.
Ami a virágdivatot illeti, ennek föltétlenül meghódoltak a nők. A mi teljesen érthető is, mert nyár idején ennél kedvesebb divat el sem képzelhető. Viseli is a nők öregje-fiatalja, minden kivétel nélkül. Ha egy nőktől népes helyre belépünk, mintha virágos kertet látnánk a nyári szellőtől meg-megingatva. Szemünk teljesen megszokta már ezt, mindenesetre könnyebben, mintha öles tollak bólongatnak a nők fején.
A mi a kalapokat illeti, ezek jelentékenyen módosultak. Az úgynevezett harang-kalapok, — melyekről annyi gúny esett az első időben — most laposabbak és szélesebbek lettek, így pompás védelmül szolgálnak a nap heve ellen, tehát czélszerűnek bizonyultak. Azonfelül többnyire rendkívül finom fonásból készülnek, tehát legkevésbbé sem kellemetlen a viselésük.
A napernyők most nemcsak az eddig annyira kedvelt fehér színben készülnek. Rendszerint a ruha színében választják meg őket, hogy annál teljesebb legyen az egésznek egyöntetűsége. Ezek is gyönyörű árnyalatokban kaphatók. Nyakuk nagyon magas, olykor művészi kivitelű. Nem ritka a kristályból vagy ékkőből készült, nemes fémbe foglalt díszű sem. Ezek természetesen csak a fényűzés kellékei, de olcsóbb kivitelben is szép dolgokat látunk e téren.
Utazóköpenynek leginkább a lusztert használják minden színben. Ez annyiból czélszerű, mert nem gyűrődik és a por sem látszik meg rajta. Nagyon világos színekben fürdőben és porköpenynek is használják, olykor dús rátétmunkával díszítve. Ezt különben a vászonruháknál is csaknem kivétel nélkül látjuk. E rátétmunka rajza, művészi készítése valóságos remeke az iparművészeinek. A ki meg akarja adni külsejének a legdivatosabb jelleget, okvetlen rátétmunkás vagy gombolt kabátot és köpenyt visel.
Az általában kedvelt fűzőaljaknak jelenleg erős vetélytársa akadt a tunikás aljban. Ez mindig szélesebb körben hódít, hol röviden, hol hosszan alkalmazzák. Az előbbi azonos a már régen viselt köténytunikával, a második hegyesen leér az alj széléig. Mindkettő egyaránt divatos, bár eddig a nők még vonakodtak a sima, czélszerű aljakról lemondani. Épen a tunikás ruha kedveért hozták forgalomba a lágy foulardokat a kemény tafota helyett. A selyemből és bőrszálakból bogozott rojtok adják díszüket.
--------------------------------------------------------------------------------------
Június 13.
1870.
A belgiumi Soignies-ben megszületett az 1961-ben, Brüsszelben elhunyt Jules Bordet bakteriológus, immunológus. Hazai és párizsi tanulmányai után a brabanti Pasteur Intézet alapító igazgatója, a brüsszeli egyetem orvosprofesszora lett. Felfedezte a szamárköhögés kórokozóját és az allergia immunválasz-jellegét. 1919-ben megkapta az orvosi Nobel-díjat.
1905.
Fiumei kastélyában elhunyt az 1833-ban, Pozsonyban született József Károly főherceg, József nádor ifjabb fia. 1868-tól újjászervezte a Magyar Királyi Honvédséget, melynek haláláig főparancsnoka volt. Nem csak a hadsereg érdekelte: alcsúti kertjében botanikai kutatásokat folytatott, ciganológusként a hazai romák egyik első komoly támogatójaként is fellépett.
Utolsó kommentek